Vánoční úklid nebo příprava na výprodeje?

Nesnáším vánoční úklid a taky ho nedělám. Proč budu jak blázen uklízet, když o Vánocích se dveře s návštěvami netrhnou a za chvíli je stejně všude binec. Uklízím vždy až po Vánocích. Co ale před Vánoci dělám je úklid šatníku. Přijdou výprodeje a já nechci zjistit, že jsem si koupila další svetřík, který je podobný dalším třem, které mám již ve skříni. Jak nakupovat o výprodejích si řekneme v některém z dalších článků. Teď se pojďme na výprodeje připravit a náš šatník zorganizovat. V ideálním případě byste měly mít ve Vašem šatníku pouze to oblečení, které v současnosti nosíte. Kousky, které jsou Vám malé nebo jsou mimo sezónu nemají ve vaší skříni co dělat. Méně je více a Vy budete moci efektivněji kombinovat Váš outfit.

1/ Zhodnoťte svůj životní styl
Odpovídá Váš šatník vašemu životnímu stylu? Máte spoustu večerních šatů nošení, ale málokdy na večerní akce chodíte? Máte šatník plný formálních obleků, ale nyní pracujete z domova nebo v méně formálním prostředí?

2/ Buďte upřímní ke své postavě
Které části svého těla chcete zvýraznit a které zamaskovat? Dejte pryč všechno oblečení, které tuto funkci nesplňuje

3/ Připravte si papírové krabice a popište je
a/ Vyhodit
b/ Darovat
c/ Prodat
d/ Sentiment

4/ Vyndejte všechno Vaše oblečení z šatní skříně, zásuvek, košů apod. včetně bot a složte je
dohromady na podlaze nebo na posteli.

5/ Vyberte oblečení, které tvoří základ vašeho šatníku. To je oblečení, které nosíte v pravidelných intervalech a oblečení, které by vám chybělo, pokud byste ho neměly. To si ukliďte. Pokud jste na sobě určitou věc neměly 1 rok, je opotřebovaná nebo má již vybledlou barvu, bez milosti ji vyřaďte. Koupíte lepší.

6/ Druhá hromada oblečení, kterou si uděláte je mimo sezónu. Teď ho nějakou chvíli nosit nebudete. Uložte ho mimo šatní skříň.

7/ Je-li oblečení větší o více než 2 velikosti nebo je Vám malé dejte ho dle zachovalosti do krabice a/, b/, nebo c/. Třeba máte nějaké oblečení, které má pro vás sentimentální vzpomínku. Takové oblečení dejte do krabice d/.

8/ Oblečení, které prošlo Vaším kritickým pohledem a chcete si ho ponechat, rozdělte dle druhů (šaty, sukně, kalhoty……)tak, aby byly pohromadě. Je také praktické mít oblečení seřazené dle barev.
Chcete-li mít skutečně organizovanou skříň, pak by mělo být Vašim cílem, zbavit se co nejvíce kusů oblečení. To neznamená, že byste měli vyhodit své oblíbené věci – to znamená, že byste se upřímně měly zeptat sami sebe, které oblečení budete opravdu nosit. Vím, že je těžké se s některými věcmi rozloučit, ale funkční šatník bude Vaší odměnou a za každých 5 vyhozených věci si můžete koupit jednu novou.

Přeji Vám hezké a klidné Vánoce.

Mohlo by se vám také líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..